ABD, Çin’in Artan Gücü Karşısında Bilim Kurguyu Gerçeğe Dönüştürerek Robot Ordu Kurmaya Hazırlanıyor

Teknoloji dünyasında sınırlar her geçen gün daha da zorlanıyor. Uzak Doğu’nun devi Çin’in artan askeri gücü, Pentagon’u bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir projeye yönlendirdi. Metal robotlar, göklerde süzülen drone orduları ve insansız savaş makineleri… Hollywood’da gördükleriniz artık gerçek olabilir. Detaylar içerikte! ?

Kaynak: 1

ABD, Çin’in artan askeri gücüne karşı koymak için Replicator adlı yeni bir projeyi duyurdu.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks, projenin amacının, savunma ve teknoloji şirketleriyle iş birliği yaparak ordunun tüm birimleri için uygun fiyatlı otonom silah sistemleri üretmek olduğunu belirtti.

Son on yıl içinde otonom askeri sistemler giderek yaygınlaştı ancak bu yeni proje, “robot savaşları” döneminin başlangıcını işaret ediyor olabilir.

Hicks, bu otonom sistemlerin savaşların yürütülme biçimini değiştireceğini ve 18 ila 24 ay içinde karada, denizde, havada ve uzayda aktif olacağını belirtti.

Proje kapsamında geliştirilen robotlar, maliyetlerinin düşük olması sebebiyle, riskli görevlerde aktif olarak kullanılacak.

Bu robotlar, tek kullanımlık değil ancak hasar veya kayıp durumunda büyük maddi kayıplara yol açmayacak şekilde tasarlandı.

Bu projeyle ABD’nin amacı, Çin’in büyük insani ve mekanik gücüne karşı, hızla üretilen binlerce robotla denge kurmak.

ABD’nin bu hamlesinin yanı sıra Hicks, Pentagon’un da binlerce drone satın almayı planladığını ifade etti.

ABD’nin bu adımıyla, otonom sistemleri büyük ölçekte sahada kullanma yarışında öncü olması bekleniyor ancak yapay zeka ve savaş uçağı üretiminde lider olan Çin ve Birleşik Krallık’ın da bu alanda hamleler yapması bekleniyor.

Yapay zeka uzmanı Geoffrey Hinton, robot askerlerin savaş tehdidini artırabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Hinton, bu tür robotların, gerçek askeri birliklerin kaybedilme riski olmadan kullanılabilmesinin, küçük uluslar için büyük bir tehdit oluşturduğuna inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x