Yapay Zekadan 2024 Sonu İçin Altın Fiyatı Tahmini!

Altın, 14 trilyon doları aşan piyasa değeriyle dünyanın en değerli varlığı ve önde gelen emtiasıdır. Tarihsel olarak altın, özellikle makroekonomik belirsizlikler sırasında güvenilir bir değer deposu olarak sağlam performansıyla bilinir. Peki bu yılın sonunda altın fiyatı hangi seviyelerde olacak? Bunu iki yapay zeka programına sorduk.

Altının fiyat performansı

Altın fiyatı 2024 yılında 2.195 dolara kadar çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca, altın 1 Ocak’ta 2.062 dolardan işlem görmeye başladı. Dolayısıyla yılbaşından bugüne %4,6 kazanç sağladı. Değerli metal 6 Ekim 2023’teki yerel dip seviyesinden bu yana yaklaşık %20 kazanç elde etti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı o dönemde 1.810 dolara kadar geriledi. Mevcut durumda ise altın, son verilere göre 2.157 dolardan işlem görüyor.

Son dönemde farklı yatırım profillerinin altına yönelmesi, altının popülerliğini ve dolayısıyla talebini artırdı. Böylece, altının ABD doları cinsinden fiyatını yükseltti. Özellikle genç Çinli yatırımcılar, emtiaya maruz kalmanın erişilebilir bir yolu olarak altın çekirdeklere (bean) yatırım yapmaya başladı.

Dolar cinsinden altın fiyatı, günlük grafik. Kaynak: TradingView

Claude 3 Opus’un 2024 sonu için altın fiyatı tahmini

Altının gelecekteki fiyat hareketleri için, sektördeki en popüler yapay zeka (AI) modellerine başvurduk. Bu bağlamda 2024 sonu için bir tahmin istedik. İlk olarak, ChatGPT’nin en gelişmiş modelinden daha üstün olduğu düşünülen Anthropic’in yakın zamanda tanıttığı Claude 3 Opus’a başvurduk.

Claude Opus, altının 2024 yılı sonuna kadar yaklaşık 2.400 dolara ulaşacağını öngörüyor. İlginç bir şekilde, yapay zeka bu tahmin için son fiyat hareketleri, ekonomik belirsizlikler, enflasyon endişeleri, jeopolitik gerilimler ve değerli metalin tarihi performansıyla güçlü bir ivmeyi dikkate alıyor.

Claude 3 Opus AI 2024 yılı sonu için altın fiyatı tahmini. Kaynak: NanoGPT

ChatGPT-4’ün 2024 sonu için altın fiyatı tahmini

İkinci olarak, OpenAI’nin geliştirdiği en gelişmiş yapay zeka chatbotu olan ChatGPT-4’e sorduk. GPT-4 modeli 2024 yılı sonunda parlak metal için 2.300 ila 2.500 dolar arasında bir aralık öngörüyor. Bu, ilkiyle benzer temel göstergeleri dikkate alan Claude Opus ile benzer bir tahmin. Buna ek olarak, OpenAI’nin ürünü tahminini desteklemek için döviz dalgalanmaları, faiz oranları, arz ve talep dinamikleri ve teknik analizden bahsediyor.

ChatGPT-4 2024 yılı sonu için altın fiyatı tahmini. Kaynak: NanoGPT

Özetle, sarı metal kayda değer bir performans gösterdi. Piyasadaki en gelişmiş iki yapay zeka da bunun devam edeceğini öngörüyor. Buna göre, değerli metal 2.400 dolar hedefine ulaşarak mevcut fiyatlardan %11’den fazla kazanç sağlayabilir. Ancak altın, her finansal varlık gibi fiyat değişimlerine karşı hassastır. Bu yüzden, gelecekteki fiyat performansı konusunda hiçbir garanti yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x